Proč se moje auto přehřívá a co mohu dělat?

Autor: Deanna Sclar

Auta se nejčastěji přehřívají ve velmi horkém počasí. U moderních vozidel je to vzácné, ale i vyladěný automobil se může přehřát. Ačkoli je nejčastější příčinou přehřátí horké počasí, stejný problém může způsobit mnoho dalších faktorů. Pokud se vaše vozidlo za normálního počasí v provozu přehřívá, může být viníkem některého z následujících případů:

 • Voda a chladicí kapalina a hladina vody v chladiči jsou nízké.
 • V chladicím systému je netěsnost.

Jakmile budete na bezpečném místě, budete chtít provést řešení problémů s přehřátím automobilu.Při práci na automobilu buďte vždy v bezpečí. Přečtěte si tato bezpečnostní pravidla pro automatické opravy, abyste předešli vážnému zranění.

Pokud se v extrémně horkém dni ocitnete v provozu typu stop-and-go nebo stoupáte ve strmém terénu a indikátor teploty na palubní desce začne stoupat nebo se rozsvítí kontrolka funkční poruchy, můžete svému vozidlu pomoci znovu se ochladit:

 • Při prvním náznaku přehřátí vypněte klimatizaci a otevřete okna: Tím se sníží zatížení motoru a pomůže se ochladit.

 • Pokud se budete nadále přehřívat, zapněte topení a ventilátor: Přenáší tak teplo z motoru do prostoru pro cestující ve vozidle. (To dělá zázraky pro váš přehřátý motor, ale jen velmi málo pro vás!)

 • Pokud jste zastaveni v provozu a stoupá ukazatel teploty, zařaďte neutrál nebo zaparkujte a trochu otáčejte motorem: Tímto způsobem se zrychlí vodní čerpadlo a ventilátor, který nasává více kapaliny a vzduchu chladičem. Zvýšená cirkulace vzduchu a kapalin pomáhá věci ochladit.

 • Snažte se nejezdit na brzdách: V provozu typu „stop-and-go“ se plazte pomalu, spíše než na volnoběh, spíše než se pohybovat nahoru a pak opakovaně brzdit. Brzdná brzda zvyšuje zatížení motoru a zahřívá ho. Pokud se provoz plazí, pohybujte se nahoru, až když je mezera mezi vámi a vozidlem před vámi příliš velká.

 • Pokud si myslíte, že se vaše vozidlo brzy převaří, najeďte na pravou stranu silnice, otevřete kapotu a sedněte si tam, dokud věci nevychladnou. Nezapomeňte, že za těchto okolností neotevírejte víčko chladiče a pokud se váš motor převařil, nepřidávejte vodu, dokud nebude motor opět zcela chladný.

 • Pokud nemůžete najít žádné netěsnosti v chladicím systému, může dojít k poruše termostatu. Je zřejmé, že nemůžete vyměňte termostat na straně silnice. Pokud mezitím můžete bezpečně zaparkovat a dostat se k termostatu, můžete tuto poruchu vyloučit. Počkejte, až motor zcela vychladne, vyjměte starý termostat a znovu připojte hadice bez něj. Pokud se motor bez termostatu rozběhne a bude fungovat dobře, ten starý pravděpodobně to pokazil.

  Pokud musíte přidat vodu, když je motor ještě trochu zahřátý, přidávejte ji pomalu, když je motor v neutrálu nebo v zaparkovaném stavu.

Odstraňování problémů s přehřátím motoru

První známkou přehřátí automobilu je buďto, když jehla na teploměru zatlačí do zlověstné červené zóny, nebo kontrolka poruchy motoru nebo teploty na palubní desce vrhá zlověstnou záři. Ponechán sám, kapalina v chladiči nakonec vaří a pára se valí zpod kapoty.

Pokud se vaše vozidlo často přehřívá a neustále ztrácí chladicí kapalinu, problémem mohou být netěsnosti v chladicím systému. Pokud se vaše vozidlo za normálního počasí a provozu přehřívá, bude možná nutné doplnit kapalinu do systému, vyměnit termostat, seřídit nebo vyměnit řemen příslušenství nebo zkontrolovat vodní čerpadlo.

První věcí, kterou musíte zkontrolovat, zda se vaše vozidlo často přehřívá, je tlakový uzávěr. Někdy se těsnění na víčku zhoršuje a umožňuje únik tlaku, což způsobuje poruchu chladicího systému. Většina čerpacích stanic může vaši čepici otestovat a zjistit, zda je v dobrém stavu.

Některé problémy s přehřátím vůbec nesouvisí s chladicím systémem. Zde je několik dalších okolností, které mohou způsobit přehřátí vozidla:

 • Pozdní načasování: Pokud váš zapalovací systém nefunguje správně, může pozdě načasování způsobit přehřátí vašeho vozidla, protože zapalovací svíčky pálí směs paliva a vzduchu poté, co se píst pohybuje zpět dolů z horní části svého zdvihu. Samotné pozdní načasování nezpůsobí přehřátí motoru o více než několik stupňů, ale ve spojení s dalšími problémy může snížit teplotu motoru na kritický bod. Nechte servisní středisko umístit vaše vozidlo na elektronický diagnostický stroj, aby zkontroloval vaše načasování a v případě potřeby jej upravte.

 • Ucpaný radiátor: Protože ucpané radiátory snižují cirkulaci kapaliny v systému, systém nemůže účinně chladit. Nápravou je nechat odborníka na radiátory vyjmout a zkontrolovat radiátor. Pokud budete mít štěstí, práci provede pouze čištění radiátoru parou; pokud ne, řešení může být dražší.

 • Kluzný pás příslušenství: Pokud vidíte a dosáhnete na řemen příslušenství, který pohání vodní čerpadlo, zkontrolujte, zda není větší než asi 1⁄2 palce. Pokud se pás zdá uvolněný nebo roztřepený, můžete jej zkusit vyměnit. Pokud tuto práci nemůžete vykonat, sjednejte si s ní profesionální jednání.

 • Sklápěcí spodní hadice chladiče: Občas se pod vakuem, které vytváří vodní čerpadlo, začne hroutit spodní hadice chladiče a zhoršená cirkulace způsobí přehřátí.

 • Nízká hladina oleje: Vozidlo, které má málo oleje, má tendenci se přehřívat, protože olej odvádí 75 až 80 procent odpadního tepla z vašeho motoru (kromě toho, že dělá jinou práci, která tlumí pohyblivé části motoru).

Pokud máte o jeden litr méně oleje a vaše vozidlo má pět litrů, olej odnese o 20 procent méně tepla, než by mělo.

Za normálních okolností můžete zabránit přehřátí kontrolou hladiny kapaliny v systému a jejím správným udržováním.